•   Sobota, 27 kwietnia 2024
Porady

Jak znaleźć idealny ołówek dla dziecka?

Informacja o tym, że w wyprawce szkolnej dziecka powinny znaleźć się ołówki nie wydaje się niepokojąca. Sytuacja komplikuje się dopiero wtedy, gdy uświadamiamy sobie, że ich wybór jest znacznie większy niż zakładaliśmy. Jak zatem znaleźć takie, które rzeczywiście przydadzą się uczniowi?

Ołówki twarde i miękkie

Co do zasady, do wyprodukowania ołówków niezbędnych jest grafit i kaolina i właśnie proporcje, jakie zachodzą między tymi składnikami decydują o tym, czy mamy do czynienia z ołówkami twardymi, czy też z miękkimi. Im więc więcej jest grafitu – tym ołówek automatycznie jest twardszy. Stopień twardości ołówków oznacza się literą H i odpowiednią cyfrą, która ją poprzedza. Przykładowo 9H to ołówek najtwardszy podczas gdy H to oznaczenie, jakie stosuje się w przypadku najbardziej miękkiego z dostępnych w sprzedaży produktów. Tu warto podkreślić, że wspomniane oznaczenie ma również zastosowanie praktyczne. Twardość jest widoczna już podczas pisania, kreska wykonana ołówkiem o oznaczeniu H ma bowiem dość jasny odcień. Ołówki twarde są wykorzystywane przede wszystkim podczas wykonywania rysunków technicznych. Przydają się jednak także podczas tych projektów, w których pojawia się konieczność wykonania bardzo cienkich linii (a następnie zmazania ich). To także idealne ołówki do szkicowania i rysowania konturów, z pewnością więc nie powinno brakować ich w piórniku dzieci, które lubią rysować.

Znalezienie w sklepie ołówków miękkich także nie powinno być trudne, zwykle określa się je bowiem literą B. W ich składzie kaoliny jest więcej niż grafitu, skala zaś zaczyna się od litery B i kończy się na oznaczeniu 9B. To właśnie ono opisuje najbardziej miękkie ołówki dostępne w sprzedaży. Jeśli wykonamy za ich pośrednictwem kreskę, szybko dostrzeżemy różnicę pomiędzy nimi i ołówkami twardymi, kreska będzie bowiem dość gruba i czarna. Szkicowanie ołówkami miękkimi nie jest prostym zadaniem. Sprawdzają się jednak znakomicie podczas samego rysowania, gdy konieczne jest uzyskanie dość grubych linii. Ich atutem jest również to, że doskonale cieniują. Sprawdź ofertę ołówków tutaj.

Ołówki HB

Oznaczenie HB wydaje się dość tajemnicze, tak naprawdę jednak mamy do czynienia z ołówkami, które najczęściej można spotkać na rynku. Zamiennie opisuje się je poprzez literę F. Ich atutem jest przede wszystkim wszechstronność, można więc nie tylko pisać, ale i rysować sięgając po nie. To także ołówki znakomicie sprawdzające się podczas lekcji matematyki. Łatwo się ścierają co, w zależności od sytuacji, może być nie tylko ich zaletą, ale i wadą.

Ołówki automatyczne

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych z ołówkami wydaje się być konieczność ich temperowania. Na szczęście, jeśli dziecko bardzo tego nie lubi, można znaleźć rozwiązanie, które zwolni je z tego obowiązku. Wystarczy, że zaopatrzymy je w ołówki automatyczne. Te dostępne są zarówno w różnej grubości, jak i twardości. Ich dość czytelny opis stosowany przez producentów sprawia przy tym, że nie mamy do czynienia ze skomplikowanym wyborem. Nie tylko nie wymagają temperowania, ale i są dokładne. Minusem jest jednak problem dość często łamiących się rysików. W sklepie alibiuro.pl znajdziesz ołówki automatyczne. 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾